میان ایران، امریکا، عربستان و قطر رقابت بزرگ بر سر «گاز» خلیج فارس


میان ایران، امریکا، عربستان و قطر

رقابت بزرگ

بر سر «گاز» خلیج فارس

راشا تودی (روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

چند هفته پیش ایران و قطر برای استخراج مشترک گاز از بزرگترین منبع گاز جهان گامهای بلندی بسوی یکدیگر برداشتند. این تصمیم پیامدهائی برای بازار جهانی گاز در بردارد.

بحران دیپلماتیک بر سر امارت کوچک قطر ابعاد بزرگتری پیدا می کند. رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا دیدار از مکزیک  را که از مدت ها پیش تاریخ آن مشخص شده بود   به تعویق انداخت تا بتواند به بحران خلیج فارس بپردازد. همزمان با این تصمیم در روزهای گذشته چندین کشتی جنگی امریکا در بندر حمد در قطر پهلو گرفتند تا  با نیروی دریائی قطر در خلیج فارس دست به رزمایش بزنند.

از سوی دیگر نیروی دریائی ایران و چین نیز در این آبراه با اهمیت  مشترکا دست به تمرین هائی خواهند زد. بنا به گزارش خبرگزاری ایرنا یک کشتی جنگی ایران با دوکشتی چینی و بالگرد در بندر عباس تمرین های دریائی خواهند داشت. موسسات دولتی چین از مهمترین شرکای خارجی صنایع نفت و گاز ایران هستند.

افزون بر این، در چند روز گذشته نیروهای نظامی ترکیه نیز وارد قطر شدند. بنا به گفته وزیر دفاع قطر در روز دوشنبه نیروهای ترکیه با نیروهای نظامی قطر تمرین های مشترک خواهند داشت. افزون بر این ترکیه به قطر مواد عذائی نیز صادر می کند.

وجه اشتراک تمام کشورهای پیشگفته علائق جدی اقتصادی آنها در منطقه است. مارت کوچک قطر و جمهوری اسلامی ایران در بزرگترین حوزه گازی جهان در خلیج فارس مشترکا فعالیت می کنند. قطر در 12 سال گذشته از استخراج گاز در منطقه جنوبی حوزه گازی که از لحاظ حقوق بین المللی مورد مناقشه است چشم پوشیده بود، اما موسسه دولتی نفت قطر از ماه آوریل خود را برای استخراج منابع مورد دعوا آماده می سازد.

حوزه گازی مذکور از ساحل قطر آغاز می شود و تقزیبا  تمام عرض خلیج فارس را در بر می گیرد. دو سوم از این منطقه  که به 10هزار کیلومتر بالغ می گردد در منطقه دریائی قطر قرار دارد. گویا امکان استخراج 1300 بیلیون «پای مکعب» گاز از این منطقه هست که رقمی است تصور ناپذیر. فقط استخراج روزانه از بخش جنوبی حوزه شمالی به دومیلیارد » پای مکعب» بالغ خواهد گشت.

مطمئنا انگیزه این تصمیم تلاش تهاجمی امریکا و استرالیا برای تسخیر بازار گاز جهان نیز هست. تا کنون قطر تنها استخراج کننده گاز در این حوزه بود. اما ایران نیز  همزمان با قطر اعلام کرده است که قصد دارد استخراج گاز از حوزه پارس را گسترش دهد.

ایران در ماه نوامبر گذشته با شرکت فرانسوی توتال قراردادی منعقد ساخت . پس از انعقاد برجام این نخستین قراردادی است که ایران با یک کشور غربی منعقد ساخته است. قرار است  طبق قرار دادهای تازه روی هم رفته 40 میلیارد دلار سرمایه خارجی برای استخراج گاز ایران تخصیص یابد.

تا کنون تقریبا فقط موسسات اروپائی در روند مناقصه شرکت کرده اند، از جمله کنسرن شِل، » انی» از ایتالیا، کنسرن روسی گازپروم و لوکوئیل و وینترشال از آلمان. فقط برداشتن تحریم ها مشوق سرمایه گذاران اروپائی برای سرمایه گذاری نبوده  بلکه تاکید سعد الکعبی رئیس قطرپترولیوم نیز بوده که اطمینان داده استخراج گاز پارس با موافقت ایران صورت می گیرد.

احتمالا  هدف عربستان سعودی از محاصره و تحریم قطر تخریب همین همکاری قطر با ایران است . شیخ حمد التحانی سفیر قطر در امریکا در پایان هفته گذشته یاد آور شد که  علت اقدامات عربستان علیه قطر این ادعا نیست که گویا اختلاف بر سر مبارزه با تروریست های اسلامی است.

در تفسیری که این عضو خانواده سلطنتی قطر بعنوان مفسر مهمان در وال استریت ژورنال نوشت یاد آور شد که اکثر عاملان رخداد  11سپتامبر 2001 اتباع عربستان سعودی و امارات متحده عربی بودند. افزون بر این وزارت دارائی امریکا از امارات  بعنوان  تامین کننده هزینه های گروههای تروریستی نام برده است.

ولی اگر خانواده سلطنتی قطر در برابر عربستان و امارات  به زانو درآید آنوقت عربستان سعودی و امریکا  وسیله ای در دست دارند که می توانند دست  ایران را در هر درگیری که بخواهند  بند کنند. به هر حال استخراج گاز از حوزه ای که داوری در باره آن از لحاظ حقوق بین المللی دشوار است نیازمند به توافق طرفین است. آنچه مسلم است این است که دشمنان سوگند خورده ایران – عربستان، امریکا و اسرائیل- هیچ علاقه ندارند که این کشوردست به استخراج  بیشتر منابع انرژی بزند.

این از سوئی مربوط میشود به توانائی کلی ایران . گرچه ایران هم اکنون یکی از بزرگترین استخراج کنندگان گاز است، ولی تقریبا تمام گاز استخراجی خود را برای  صنایع و تولید برق خود یعنی مصرف داخلی  بکار می گیرد. در عین حال 40 در صد از کل معادن ایران در حوزه پارس جنوبی قرار دارد. ایران فقط به ترکیه صادرات قابل ذکر دارد. به هر حال ایران خود را برای ورود به بازار جهانی گاز  آماده می سازد.

https://deutsch.rt.com/international/52629-katar-krise-eskaliert-weiter-militars/

یک پاسخ

  1. دیر زمانیست که ایران وارد بازی بزرگان در غرب اسیا شده و عربستان و متحدین ریز و درشت انها در صدد شاخه شانه کشیدن برای ایران هستند ، حمله تروریستی به دو جایگاه سمبلیک در پایتخت ایران پیام مهمی برای ایران در بر داشته که محتوای کلی ان مرعوب کردن ایران در تحولات سوریه تا جائی که وزرای دفاع و خارجه سعودی علنا به پشتیبانی رئیس جمهوری امریکا علنا ایران را تهدید به جنگ کردند ، اما با در نظر گرفتن تحولات سریع سوریه و حملات ائتلاف به رهبری امریکا به نیروهای بشار اسد و حامیان ان نگران کننده بوده و حتی تهدیدهای شفائی روسیه در جواب این حملات کار ساز نبوده از طرفی حملات موشکی ایران به مواضع تروریستها در دیروالزور بموقع و غیر منتظره بود ، این حملات در نوع خود بعداز پایان جنگ عراق با ایران منحصر بفرد بوده و همچنین حامل پیام هشدار به حامیان تروریستها مثل عربستان بوده که باید منتظر جواب خصمانه ایران باشند ، تحولات اخیر در قطر در نهایت بنفع ایران تمام خواهد شد و مجددا عربستان مجبور به قبول شکستی دیگر خواهد بود حتی با حمایت همه جانبه امریکا . با اعلام پشتیبانی ابران و ترکیه و روسیه از مواضع قطر در بحران اخیر عربستان را وادار به تجدید نظر در بلعیدن قطر نموده و با در نظر گرفتن تحلیل مقاله فوق و شکست همه جانبه جبهه تروریستی در سوریه و تغییر مواضع ترکیه و قطر بنفع ایران و روسیه و سوریه باعث جری تر شدن طرف مقابل گردیده تا جائی که ایران را تهدید به جنگ داخلی از طریق حملات چریکی کرده اند ،
    در صورت ایجاد اوپک گازی در منطقه با شراکت ایران ، قطر و روسیه بنادر گاز رسانی امریکا عملا اهمیت خود را از دست خواهند داد چون سه کشور مذکور در عمل صادر کننده گاز به اسیا و اروپا و اقیانوسیه خواهند بود و عملا عربستان و امریکا را به حاشیه خواهند راند . رفت و امدهای بین مقامات امریکائی و عربستانی حکایت از برنامه ریزی دقیقی برای براه انداختن حداکثری اختلافات در منطقه تا حد راه اندازی جنگی خانمانسوز دارد و اگر شایعه پرداخت میلیاردی از طرف قطر به نیروهای شیعی جهت مقابله با عربستان صحت داشته باشد باید شاهد رویاروئی و جنگ نیابتی دیگری بعداز سقوط داعش در منطقه بود که تمام حریفان تمام قد درگیر ان خواهند شد و قیمت نفت به بالاترین رقم خود خواهد رسید تا جائی که صدمات عظیمی به بازار تولید اسیا وارد خواهد کرد که در نهایت بنفع چین نخواهد بود . نتیجتا کشورهای منطقه مثل ایران و ترکیه باید تمام هم خود را بکار گیرند تا جلوی یک جنگ دیگر را که فقط بنفع تولید کنندگان اسلحه خواهد بود را بگیرند . حکام نا پخته و بی تجربه سعود متاسفانه از سرنوشت صدام حسین در عراق عبرت نگرفته اند و بر طبل جنگ میزنند غافل از اینکه کارتلهای اسلحه فقط به منافع خود نگاه میکنند نه رقص شمشیر اقای ترامپ . علیرضا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: