گفتگو با وزیر خارجه روسیه موج استقلال طلبی در اروپا خوش بینی روسیه به ترامپ


 

گفتگو با وزیر خارجه روسیه

موج استقلال طلبی در اروپا

خوش بینی روسیه به ترامپ

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا اینجا

3،920،295

وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با راشا تودی به سه پرسش روز پاسخ داد.

1- مناسبات روسیه و امریکا

2- جنبش استقلال طلبی در اتحادیه اروپا

3- اصلاحات در سازمان ملل

 

پرسش :   همکار امریکائی ما با ادامه دامن زدن به جو ضد روسی در جامعه چه هدفی را دنبال می کند؟

 پاسخ:  بنظرم امریکا امیدوار است که موضع دستگاه اداری ترامپ سست شود. برغم تمام تناقضات در مدیریت کنونی کاخ سفید، و تمام افراط کاری ها، ترامپ بر سر آنچه که در مبارزات انتخاباتی گفت  وپس از آن، در دوران زمامداری خود بعنوان پرزیدنت انجام داده، پایدار مانده است یعنی : داشتن قصد همکاری با روسیه .

اغلب دموکرات ها نمی توانند بر خشم خود که ناشی از شکست نامزد انتخاباتی آنهاست فائق آیند و بخش مهمی از جمهوریخواهان از فقدان سیستم در کار دستگاه اداری دولت و همچنین در کار خود رئیس جمهور ناراضی هستند. تحت این شرائط هیستری ضد روسی که شما به آن اشاره کردید بازتاباننده مبارزه سیاسی داخلی است. این نظر ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است و ما هم در  تحلیل خود به همین نتیجه رسیدیم.

تقریبا یک سال از زمانی که امریکا تحقیق در باره ارتباط  روسیه با دونالد ترامپ و دخالت روسیه در مبارزات انتخاباتی به سود نامزد حزب جمهوری خواه  در انتخابات را آغاز کرد می گذرد.

جلسات مکرری برای شنیدن نظرات برپا شده، تحقیقاتی ویژه سازماندهی شده، یک دادستان ویژه برای رسیدگی به این امر منصوب گشته و دهها نفر مورد استنطاق قرار گرفته اند، با این همه در تمام طول سال و با حضور و شرکت این همه افراد در این پروسه، حتی یک مورد وجود نداشته که این اتهامات را تائید کند.

غیر ممکن است که  این پروسه که برای تحقیق در باره باصطلاح » دخالت روسیه» برپا شده به نتیجه برسد. زیرا روشن است که این ادعا متکی بر واقعیت نیست، چون اگر غیر از این بود تا کنون آشکار شده بود.

 

پرسش: بنظر شما عواقب ناشی از  فراخوانی روز افزون برای دست یافتن به حق تعییت سرنوشت در اروپا که می تواند به جدائی طلبی نیز برسد چه خواهدبود؟

پاسخ: نمی دانم عواقب آن چه می تواند باشد. بسیار امیدوارم که این مسئله باعث متلاشی شدن اروپا نشود. ما علاقمند به یک اتحادیه پایدار اروپائی هستیم.

شاید نتیجه این شود که گرایش به ادغام به بازگشت بسوی استقلال منجر و در برخی از کشورها عملی شود. اختیارات بسیاری به بروکسل، به ساختار های مرکزی اتحادیه اروپا واگذار شده. کمیسیون اروپا- مانند هر ساختار بوروکراتیک – تلاش می کند تا نه تنها از این اختیارات استفاده کند بلکه بر آن بیفزاید، اما نه همیشه با رضایت کشورهای عضو. این روند واکنش به بار می آورد.

احتمال دارد راه حل «توازن طلائی » میان این دو موضع باشد،- از یک سو تمرکز اختیارات وسیع و از سوی دیگر  قائل شدن احترامی بیش از گذشته برای حاکمیت و حقوق ملی کشورها . رسیدن به این مرحله کار آسانی نیست ، ولی مفید است.

 

پرسش: بنظر شما مسائل اجتماعی   چگونه حل می شوند – در درجه اول مسائل ناشی از نابرابری در کشورهای مختلف و بویژه در اتحادیه اروپا

پاسخ: برای من دشوار است بگویم که دیگر کشورها مسائل داخلی خود را چگونه حل خواهند کرد. ما برای حل مسائل اجتماعی خود برنامه داریم.  اجرای آن به دلیل افت اقتصاد جهانی دشوار می شود، افزون بر این مناسبات ما با اروپا و دیگر کشورهای غربی  و تحریم های غیر قانونی آنها خالی از اشکال نیست. اما حالا دولت ما طرحی پیشرو تنظیم کرده که مورد پذیرش رئیس جمهور ما نیز قرار گرفته است. از لحاظ ولادمیر پوتین یکی از اولویت ما حل مسائل اجتماعی است.

همانطور که در این رابطه گفتم ما نقشه خود را داریم . برای من داوری در این باره که  اروپا برای برخورد با این مسئله چه برنامه ای دارد و این که آیا به هدف خود خواهد رسید یا نه؟ کار دشواری است. ولی تردید ندارم که در این باره فکر می کنند. همه آنچه که اکنون در فرانسه اتفاق می افتد، در چارچوب پیشنهادی قانون رئیس جمهور ماکرون، به وضوح نشان می دهد که این روندی  آسان نیست.

پرسش: در این اواخر بحث های فراوانی در باره ضرورت انجام اصلاحات در سازمان ملل متحد در جریان است، کدام یک از سازه های سازمان ملل باید اصلاح شوند و چنین تغییراتی چه مدت طول می کشد؟

پاسخ: اصلاحات یک رویداد یکباره نیست. هر ساختاری برای آن که زنده بماند باید خود را کامل کند. این در سازمان ملل نیز روی می دهد. در آنجا اصلاحات در مورد حقوق بشر اجرا شده است. اصلاحات برای آموزش صلح اجرا شد. منظور از ایجاد صلح مدت زمانی است که  بین پایان جنگ نظامی و آغاز توسعه اقتصادی قراردارد. کمیسیون ملل متحد  برای ایجاد صلح تاسیس شد.

تعدادی از اصلاحات دیگر، از جمله اصلاحات دبیرخانه، مورد بحث قرار گرفته اند تا فعالیت هایشان موثرتر و غیر بوروکراتیک تر شوند و همچنین ازموازی کاری و دوباره کاری اجتناب می شود. یکی از مهم ترین اصلاحات، قبل از زمانی که António Guterres به دفتر دبیر کل ملحق شود، معرفی معاون دبیر کل در زمینه مبارزه با تروریسم است.

گروه مبارزه با تروریسم تاسیس شد که هدف آن هماهنگ کردن کل کارسازمان ملل متحد  است که شامل تعداد زیادی از سازه ها، سازمان های  تخصصی، برنامه ها و وجوه است که هدفشان هماهنگ ساختن کلیه اقدامات برای مبارزه با ترور است. این نیز یک اصلاح مهم است که تازه شروع شده و تا زمانی که عملا مورد بهره برداری قرار گیرد باید روی آن کار شود.

البته، اصلاح شورای امنیت نیز هست که  با توجه به تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این فرایند تنها می تواند از طریق اجماع ممکن شود.

البته این کار ساده ای نیست . من تصور می کنم انجام این کار طی چند سال غیر ممکن باشد، ولی پروسه ادامه خواهد یافت. منافع همه دولت ها مورد توجه قرار گرفته  و درک شده اند.

ما معتقدیم که هدف اصلی اصلاحات باید آن باشد که مناطق در حال رشد جهان مانند افریقا، آسیا و امریکای لاتین که هنوز به حد کافی در بدنه اصلی سازمان ملل حضور ندارند بیشتر در کارها سهیم گردند. همکاران چینی ما و همچنین اکثر کشورهای » جهان سوم» نیز همین نظر را دارند . ما این موضع را حفظ خواهیم کرد.

https://deutsch.rt.com/russland/59395-russland-aussenminister-lawrow-vorwuerfe-gegen-moskau/

مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: