حکومت طالبان 


به جنگ در افغانستان خاتمه میدهد؟

حکومت طالبان 

به جنگ در افغانستان خاتمه میدهد؟

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آمار بینندگان سایت تا کنون

4,734,746

ترجمه

1254

ولایت قندوز به دست طالبان افتاد. قندوز نه تنها  بزرگترین مرکز یک ولایت مهم افغانستان است، بلکه ولایتی است که از لحاظ  استراتژیک برای افغانستان  اهمیت بسیار دارد.

جنگ نه تنها کشته های بیشتری به بار میآورد، بلکه خسارات مادی عظیمی نیز در پی دارد. افراد بی شماری را به فرار وا میدارد و زندگی را برای آنان تلخ تر از آنچه هست می کند. 

قندهار از جمله  در کنار دیگر جاده های مهم کابل و مزارشریف واقع شده است و همچنین یک توقفگاه مهم در مسیر قاچاق تریاک و هروئین است.

پس از آنکه طالبان بخش قابل توجهی از درآمد گمرک افغانستان و مجموعه ای از گذرگاه های مرزی  آن را به تصرف درآوردند ، اکنون دسترسی آنها به تجارت مواد مخدر نیز افزایش یافته است: علاوه بر فتوحات نظامی ،  دست یافتن برمنابع مالی افغانستان انها را به تصرف حکومت نزدیک تر ساخته است.

و بعد چه؟ کسانی که در افغانستان نمی خواهند با ارتجاع افراطی کنار بیایند ، احتمالاً با روزهای وحشتناکی روبرو خواهند شد: غرب  در طول 20 سال اشغال این کشور که طی آن نسل کاملاً جدیدی رشد کرده،  نتوانست حتی ثباتی نیمه کاره در این کشور پدید آورد و زمینه ای برای ایجاد مبانی یک پیشرفت مترقی تر را فراهم سازد – که این خود شاهدی دیگرمبنی بر شکست کامل سیاست جنگی غرب است. این وضع داخلی است. در عرصه خارجی چه تحولاتی برای منطقه اطراف افغانستان پیش بینی می شود؟ از تمام انچه  که تا کنون قابل مشاهده است  این واقعیت است  که غرب درین عرصه نیز شکست خورده است.

در اولین سالهای اشغال ، نیروهای آمریکایی از پایگاههای نظامی در ازبکستان و قرقیزستان نیز استفاده می کردند. نیروی نظامی آلمان نیز سالها از  پایگاه  ترمیز در ازبکستان استفاده می کرد. این ها همه مربوط به گذشته هاست. آنچه امروز در آنجا رخ می دهد مانورهای مشترک نیروهای روس و ازبک است که  در ترمیز برگزار می شود. نیروهای نظامی روسیه پایگاه  خود را در قرقیزستان  ترک کرده و برای تمرینات مشترک به تاجیکستان روی آورده اند. دفاع خارجی در برابر طالبان دیگر در دست غرب نیست بلکه در دست روسیه است.

و چین؟ پکن سالهاست که با طالبان مذاکره می کند. هیچ چیز نشان نمی دهد که چین اشتباه غرب را تکرار کند و بخواهد با استفاده از عقب نشینی غرب خود جای آن را بگیرد و به  مداخله شدید داخلی بپردازد. از دیدگاه چین ، استقرار ثبات – یا حداقل وضعیتی که به طور نسبی به آن نزدیک باشد – مهمترین هدف خواهد بود.

از یک سو ، برای جلوگیری از حملات جهادی ها به سین کیانگ ، که با شمال شرقی افغانستان همسایه است ، و از سوی دیگر ، با نگاه به «جاده ابریشم جدید» ، که  از آسیای مرکزی و پاکستان می گذرد.

اگر مسکو و پکن در تحقق اهداف خود در اطراف افغانستان موفق شوند ، می توان از گسترش جنگ جلوگیری کرد.

با این همه باید با تاسف گفت چشم انداز آتی برای خود افغانستان چون بیست سال گذشته چشم اندازی تلخ خواهد بود .

https://www.jungewelt.de/artikel/407951.scheitern-des-westens.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: