نتیجه حذف یارانه ها شورش و انقلاب در خاور میانه


گزارش ویژه روزنامه یونگه ولت آلمان از انقلاب تونس

و وحشت در میان رهبران کشورهای خاورمیانه

نتیجه حذف یارانه ها

شورش وانقلاب درخاورمیانه

ترجمه رضا نافعی

یک روز پس از سقوط بن علی رئیس جمهور تونس، روزنامه مستقل الوطن، در سوریه نوشت رهبران عرب نمی توانند «درس تونس را نادیده بگیرند»، اگر سیاستمداران عرب خواستار ثبات و امنیت هستند باید  تصمیمات سیاسیشان حافظ منافع مردم باشد. تنها در اینصورت است که  می توان مانع پیدایش هرج و مرج و بحران در عرصه سیاست داخلی گشت و ثبات و امنیت را تامین کرد. رهبری سوریه با پیروی از این روش » دوستان غربی » را از دست داد ولی در عوض پشتیبانی مردم را بدست آورد.

رویدادهای تونس برای آمریکا و اروپا هم درس است. آنها  از بن علی حمایت سیاسی، نظامی و مالی کردند و خواست های مردم را نادیده گرفتند. سقوط بن علی نشان داد که پیروزی با اراده مردم عرب است.

رکود

کشورهای عربی  به محض این که دیدند هوا پس است، سر کیسه را در کشورهای خود شل کردند، بخصوص در موردی که فشار بر مردم بیشتر بود: گرسنگی.

پادشاه اردن فورا دستور داد مالیات بنزین و مواد خوراکی کاهش یابد، امیر کویت بین مردم پول تقسیم کرد و دستورداد تا پایان ماه مارس مواد غذائی اولیه برای مردم فقیر رایگان باشد. سوریه یارانه برای سوخت نفت را دو برابر کرد و پادشاه عربستان سعودی قول داد برنامه تازه ای برای افزایش در آمد ها به اجرا بگذارد.

ولی این ها کافی نیست. دهها سال است که شرایط زندگی  برای مردم کشورهای عربی  در سطحی نازل راکد مانده است، در حالی که انباشت اسلحه هر روز بیشتر می گردد و خاندان فرمانروایان روزبروز ثروتمند تر می شوند. این که چرا فاصله فقر و ثروت در کشورهای عربی هر روز بیشتر می شود، دلائل متعددی دارد و در همه کشورها یکسان نیست. تصور خاندان  های سلطنتی و فرمانروایان  این است که هرچه در کشور هست ملک طلق آنهاست، بانضمام  رکود  سیاسی و زورگوئی، که نمونه آن اخیرا در انتخابات مصر مشاهده شد. رشوه خواری همه جا را فراگرفته است. اگر بخواهی خانه ای اجاره کنی، اگر بخواهی ورقه ای از اداره ای بگیری، اگر بخواهی کاری پیدا کنی و یا اگر بخواهی در بیمارستان پذیرفته شوی باید رشوه بدهی. خصوصی کردن بهداشت و درمان سبب شده که مراجعه به پزشگ و بدست آوردن دارو از امتیازات لوکس بشمار رود.   بیمارستان های دولتی وضعی اسف انگیز دارند. حقوق پزشگان و پرستاران کم است. مردم شب کنار خیابان جلوی در بیمارستان می خوابند  تا شاید صبح روز بعد تختی در بیمارستان به آنها داده شود و این وضع فقط مختص قاهره نیست، همه جا وضع بر همین منوال است.

خراب کردن بازار

بسیاری از این کشورها، از سالهای هشتاد به این سو، زیر فرمان صندوق بین المللی پول قرار دارند. طبق برنامه صندوق بین المللی، دولت ها مجبور به حذف یارانه ها هستند و همین سبب می شود اقشار تنگدست جامعه گرفتار فقر بیشتری گردند، حتی کسانی نیز که در گذشته جزء طبقه متوسط بودند  امروز سرنوشت بهتری ندارند. خصوصی سازی و کوشش برای رساندن بازار های محلی  به سطح بازار جهانی و یا پیروی از «اقتصاد، اجتماعی بازار»  سبب شده که هم بازار محلی از بین برود، هم تولید محلی و هم ساختار اقتصادی. اینها پدیده هائی است که بویژه درعرصه کشورهای منطقه خوب به چشم می خورد. از سوریه گرفته تا مراکش همۀ کشورهای عربی بعنوان جائی که میزان دست مزد ناچیز است خود را برای خدمت به سرمایه جهانی آماده کرده اند. تولیدات خارجی بازارهای محلی را پر کرده اند و آنچه تولید کنندگان محلی به بازار عرضه می کنند بی خریدار می ماند. موز از آمریکای جنوبی، مرغ از برزیل، روغن بادام زمینی از انگلیس، حتی میوه های محلی باید زیر قیمت عرضه شوند تا خریدار پیدا کنند. اگر آب میوه یا شیر در محل تولید شود، مثلا در عربستان سعودی، اکثرا به کنسرن های جهانی، مانند نستله یا کوکا کولا اختصاص دارند. افزایش مالیات بر سوخت سبب بالارفتن هزینه حمل و نقل می گردد و در نتیجه عرضه کالا به بازار ها برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست. فقط در مصر نیست که کشاورزان روستاها را رها کرده و به محلات فقیر نشین در حواشی شهره پناه می برند، مشابه این روند در حاشیه همه شهرهای بزرگ  منطقه مشاهده می شود. وضع زیربنای اجتماعی، در روستاها و شهرهای کوچک اسف بار است، در این مناطق مدرسه، بیمارستان، وسائل آمد و رفت، برق و آب، یا نیست و یا اگر هست کافی نیست. از کار هم که اصلا خبری نیست. مردم این مناطق احساس می کنند که دولت آنها را به حال خود رها کرده است.

از زمان فروپاشی شوروی، آمریکا و کشورهای اروپائی، حکومت های استبدادی کشورهای عربی را یا زیر فشار می گذارند، یا تایید می کنند و به هرسوی که می خواهند می کشند. اردن و مصر بعنوان کشورهای همراه با اسرائیل کمک های نظامی و اقتصادی وسیع دریافت می کنند. برای جلوگیری از سیل مهاجرت به  اروپا، و برای «باصطلاح» مبارزه با  تروریسم بین المللی اسلامی «به  نیروهای پلیس و ارتش آموزش های ویژه، مطابق با استاندارد های غربی داده می شود و به سلاح های مدرن مجهز می گردند، که اغلب برای مقابله با تظاهر کنندگان معترض  به میدان فرستاده می شوند. سقوط بن علی در تونس برای آمریکا و اروپا یک شوک بود.  رویدادهای تونس درسی بود که نشان داد مردم عرب را نمی توان با دروغ برای همیشه فریب داد و از آنها بهره کشی کرد.

اجلاس اتحادیه عرب و انقلاب تونس

عمر موسی دبیرکل اتحادیه عرب ، در سخنانی که هنگام افتتاح احلاس اتحادیه عرب، در شرم الشیخ ـ مصر   بیان کرد گفت: انقلاب تونس هشداری است برای دیگر کشورهای عربی. وی گفت خشم مردم نقطه اوج تازه ای یافته است. امر موسی رخداد های تونس را نتیجه وضع بد اقتصادی در جهان عرب دانست و گفت » فقر ، بیکاری  و رکود عمومی اقتصادی روح عربی را در هم شکسته است.» در پی  شورش در تونس، مردم دیگر کشورهای عربی نیز خواستار تغییرات سیاسی شدند. در این رابطه عمر موسی هشدار داد و گفت :»  انقلاب تونس زیاد از ما دور نیست .» وی  گفت راه  بازگشت امید  به دل مردم تولدی دوباره است.

روز چهارشنبه نیر تظاهرات تونس تحت رهبری مجمع اتحادیه ها   ادامه یافت. تظاهر کنندگان خواستار انحلال حزب  حاکم سابق (  RCD (  مردم  در خیابان ها شعار می دادند هیچ یک از کسانی که عضو این بوده اند حق ندارند در دولت موقت مسئولیتی داشته باشند. حضور این افراد در کابینه جدید بمعنی خود فریبی و توهین به انقلاب است.

روز سه شنبه منصف مرزوکی ، معروف ترین سیاستمدار تبعیدی تونس ، از فرانسه بازگشت. دکتر مرزوکی که پزشگ است سالها  رئیس انجمن حقوق بشر تونس بود و در سال 2001 در تبعید حزب  » کنگره برای جمهوری  » را تاسیس کرد. وی قصد دارد خود را نامزد ریاست حمهوری کند. وی پس از بازگشت به تونس گفت حزب حاکم پیسین » انگل » است و باید به دور انداخته شود.

در اثر اعتراضات مردم به حزب حاکم پیشین ، الغنوشی نخست وزیر  و المبضع ، رئیس جمهور، هر دو از عضویت حزب حاکم پیشی استعفا دادند.

برغم وعده غنوشی مبنی بر ایجاد فضای باز سیاسی، فعالیت حزب کمونیستی کارگری تونس  و حزب اسلامی ممنوع است.حما حمامی ، سخنگوی حزب کمونیست، که پس از سقوط بن علی ، از زندان آزاد شده است،  دولت موقت را متهم کرد به این که قصد دارد » رژیم کهنه را حفظ کند » وی گفت کل ساختار  حکومت دیکتاتوری هنوز برجاست » . حمام در عین حال از حزب اسلامی که قصد دارد انقلاب» سکولار » را  تبدیل به » ابزار دینی » کند،   فاصله گرفت و گفت مردم  باید متحد بمانند  و امید هایشان نباید دچار تفرقه گردد.

http://www.jungewelt.de/2011/01-20/064.php

http://www.jungewelt.de/2011/01-19/053.php

3 پاسخ

 1. دكتر آريوس

  درود بر شما,
  دركشورهاى دنياى اسلام, خانواده هاى پيرو قوانين شريعت اسلام كارگاه رشدونموروش استبدادى, ديكتاتورى, خودكامگى, زن ستيزى و سرچشمه خشونت وسركوبگرى ميباشند. ازاينرو كليه آن كشورها توسط ديكتاتورى مستبد وخودكامه با زن ستيزى وسركوبگرى كامل همراه با فساد وچپاول حق وحقوق مردم غارت ميگردند. كشورهاى شرقى وغربى هم با بهره بردارى ازقشرحاكم در فساد وچپاول تشريك مساعى ميكنند. ايران يك نمونه آن: كشورى مرفه, موفق و خوشنام, بدست مردم وروشنفكران آنچنانى چپ؟ به مشتى نادان وفاسدسپرده ميشود كه ديكتاتورى, مستبد وخودكامه, با زن ستيزى, كشتاروسركوبگرى برايشان جنگ وبدنامى بسازد, به چپاول حق وحقوق مردم وغارت اموالشان بپردازد. شرق وغرب رانيزدر بهره مندى ازآن خوان نعمت شريك كند.

 2. سلام .مقاله جالب و نسبتا بلند بالایی انتخاب کردید .نوشته ای پر از واقعیات تلخ .ولی مهمترین مطلبی که در این نوشتار مرا تحت تاثیر قرار داد . آن بود » از زمان فرو پاشی شوروی ، امریکا و کشور های اروپایی ،حکومت های استبدادی کشورهای عربی را یا زیر فشار می گذرنا ، یا تایید می کنند و به هر سوی که می خواهند می کشند ….» دقیقا روی نکته حساسی انگشت گذشته شده . منشا و مبدا بدبختیها و سیه روزهای خلقهای جهان همانا فرو پاشی کشور شوراها ( با وجود همه نقص و کم و کاستیها ) و یکه تازی قطب جهان امپریالیستی در دنیای امروز می باشد . از زحمات شما متشکرم .

 3. دكتر آريوس

  درود بر شما,
  علت, منشا و مبدا بدبختیها و سیه روزهای خلقهای جهان دست اندازى و غارت ثروت و منابع مواد اوليه آنان توسط کشور شوراها (كومونيستى) و کشورهاى كاپيتالیستی بوده وهست.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: