اردوغان در پی بهانه برای جنگ با سوریه


اردوغان در پی بهانه برای جنگ با سوریه

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

دولت محافظه کار اسلامی آنکارا در پی آنست که با تدارکات مقدماتی سازمانهای اطلاعاتی بهانه برای لشگر کشی به سوریه پیدا کند. چهار روز پس از آن که ترکیه یک هواپیمای جنگی سوریه را در منطقه مرزی سرنکون ساخت در برنامه بین المللی » یوتیوب » بخشی از گفتگوئی که در دفتر وزیر خارجه ترکیه صورت گرفته و مخفیانه ضبط شده بود منتشر شد.. چهار نفر که گفته می شود احمد داوداغلو، وزیر خارجه، فریدون هادی شینیرلیگول معاون او، حکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات و یاسر گولر معاون سرفرماندهی ارتش ترکیه هستند، در بارۀ اعزام تانک های ترکیه به سوریه مشاوره می کنند. داود اغلو می گوید :» ما بدون داشتن بهانه قانع کننده نمی توانیم کری وزیر خارجه آمریکا را متقاعد سازیم که چاره ای نداشتیم جز دست زدن به اقدامات شدید.» شینیرلی اوغلو معاون او در پاسخ به او پیشنهاد می کند باید لشگر کشی به بهانه حمله به گروه » کشوراسلامی و عراق و سوریه » که وابسته به شبکه القاعده است صورت گیرد. این گروهی است که در شمال سوریه قدرت دارد و تهدید کرده است که مزار شاه سلیمان ، پایه گذار نظام سلطنتی عثمانی را با خاک یکسان خواهد کرد. این مزار که درفاصله 25 کیاومتری مرز سوریه در منطقه حلب قرار دارد از لحاظ حقوق بین المللی متعلق به ترکیه است و بیش از 20 سرباز گزیده ترک از آن پاسداری می کنند. داود اغلو می گوید اردوغان ، نخست وزیر ترکیه گفته است اگر این حمله به مزار صورت گیرد شانسی است برای ما. فیدان رئیس سازمان اطلاعات می گوید پیدا کردن بهانه کار مشکلی نیست. » اگر ضروری باشد من چهارنفر را به با هشت خمپاره به سوریه می فرستم تا از آنجا به بسوی ترکیه شلیک کنند و به این صورت بهانه برای جنگ بدست دهند.» ماموران اطلاعاتی می توانند حمله به مزار را صحنه سازی کنند. ژنرال گولر موضوع را به این صورت بیان می کند:» آنچه ما می خواهیم داشتن یک بهانه مستقیم برای جنگ است .»
دولت ترکیه در آغاز اصلا در صدد بر نیامد که درست بودن صداهای ضبط شده را انکار کند. وزارت خارجه اعلام کرد » مشاوره دربارۀ حفاظت از مزار شاه سلیمان بصورت نادرست نقل شده است. داوداغلو ضبط گفتگوهای صورت گرفته در اطاق کار خود را » اعلام جنگ صریح علیه جمهوری ترکیه » نامید.
اردوغان اعلام کرد فتح الله گولن را ، که سالها همپیمان او بود و حالا دشمن اوست ، مسئول این اقدام دانست. روز یکشنبه 29 مارس انتخابات محلی و شهرداریها در ترکیه صورت خواهد گرفت که گفته می شود در حکم رفراندوم در بارۀ آینده اردوغان خواهد بود، اما از روزهای گذشته، پس از انتشار چندین گفتگوی افشاگر که حاکی از فساد رهبران حزب اسلامی رفاه بود ارداردغان در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است.

http://www.jungewelt.de/2014/03-29/009.php?print=1

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: